GTM Mobil

Producent aktywnych wózków inwalidzkich i sportowych

Centrum Kompleksowej Rehabilitacji

Ośrodek specjalizujący się w leczeniu schorzeń i rehabilitacji narządu ruchu

tomaszW miniony weekend (19-20.10) zdecydowaliśmy się skorzystać z zaproszenia kieleckich "Scyzorów" i wziąć udział w towarzyskim turnieju koszykówki na wózkach. Piękna, słoneczna, jesienna pogoda sprzyjała podróży. Samochody oznaczone znakiem GTM-u sprawnie przemknęły po nowo wybudowanej trasie do Kielc i jeszcze przed południem zameldowaliśmy się w stolicy województwa świętokrzyskiego. Nasza liczebność niestety tego dnia nie wskazywała na to, że przyjechaliśmy rozgrywać zawody w koszykówce. Toż ta dyscyplina wymaga przynajmniej pięciu zawodników na boisku, a biorąc pod uwagę swoją intensywność, przynajmniej tylu samo na ławce rezerwowych. Nas było…. sześciu. Ktoś kiedyś powiedział, że nie liczy się ilość-tylko jakość. Jednogłośnie postanowiliśmy, że ta maksyma będzie nam przyświecać podczas turniejowych potyczek.

koninW pierwszym meczu przyszło nam się zmierzyć z drużyną z Konina. Trener Makowski w wyjściowym składzie, poza etatowymi zawodnikami, musiał delegować do gry, doświadczonego Tomasza Dobka. Przebieg pierwszej odsłony tego meczu trochę nas zaskoczył. Dosyć łatwo zdobywaliśmy kolejne punkty, a nasza szczelna obrona nie pozwalała rywalom na zbyt wiele. Na uwagę zasługuje tu perfekcyjna wręcz współpraca w defensywie duetu Dobek-Tyburowski. W drugiej kwarcie role się odwróciły. Zbyt szybko uwierzyliśmy, że łatwo ten mecz wygramy. Nasza nonszalancja w ataku i niechlujne poczynania w obronie, pozwoliły rywalom odrobić straty.
Trzecia kwarta na remis. Ostatnie 10 minut rywalizacji rozstrzygnięte na naszą korzyść-23:16. Aż 6 punktów zdobył wspomniany wcześniej Tomasz Dobek. Kibice zgromadzeni na trybunach nagrodzili brawami kunszt strzelecki naszego zawodnika.

walbrzychW popołudniowym meczu rywalizowaliśmy z drużyną z Wałbrzycha. Już pierwsze minuty wskazywały, że i w tym meczu możemy liczyć na końcowe zwycięstwo. Wynik do przerwy 45:8 nie pozostawiał złudzeń. Mając w perspektywie mecz finałowy z faworyzowanymi gospodarzami, trener Makowski postanowił, że po przerwie, Tomasz Dobek ograniczy swoje działania defensywne do minimum, koncentrując się na poczynaniach w ataku. Należało oszczędzać jego siły, wszak organizm tego zawodnika nie pamiętał, jak to jest rozgrywać mecz w pełnym wymiarze czasowym. Jak się później okazało, obrana taktyka była odpowiednią. Grając czwórką w obronie, udawało nam się zatrzymać ofensywne poczynania rywali, a niemal każda zbiórka kończyła się podaniem do przyczajonego w ataku Tomasza. Ten raz po raz, z charakterystyczną dla siebie gracją dziurawił kosz przeciwników powiększając naszą przewagę. Spiker zawodów co chwilę wykrzykiwał jego nazwisko. Zgromadzeni na trybunach kibice wstawali z miejsc. Trener Makowski zastanawiał się czy przez te kilka ostatnich lat nie popełniał błędu trzymając takiego zawodnika w głębokiej rezerwie? Może to nasze Mistrzostwo mogło być wcześniej??!! Popularny "Dobson" nie zważał na to, co dzieje się dookoła. Jak profesjonalista wykonywał nakreślone zadania. Na kilka minut przed końcem poprawił swój punktowy, rekord życiowy. Zdobył ich 24!! Tylko cztery razy piłka posłana przez Tomka w kierunku kosza, nie trafiła do celu. Należy jednak dodać, że trzy rzuty były wykonywane pod mocno operujące tego dnia słońce a raz, jak twierdzi sam "killer", sędzia nie dopatrzył się przewinienia. Występ zawodnika z nr. 5, jest przykładem dla młodych adeptów sportu i dowodem na to, że jeżeli chcesz, To-masz! Po meczu "Dobson" odmówił wywiadu dla lokalnej telewizji, tłumacząc to swoją wrodzoną skromnością. Jeszcze tylko urodzinowy (Piotr Pawełko) toast, wzniesiony colą i oranżadą i można było udać się do hotelu na zasłużony odpoczynek.

kielceNiedzielny mecz finałowy z gospodarzami, miał w ocenie większości obserwatorów przebiegać jednostronnie i zakończyć się triumfem kielczan. Faktem było to, że "Scyzory" zagrały bez swojego podstawowego zawodnika, ale dysponowali długą ławką rezerwowych. Takiego kłopotu bogactwa nie posiadał niestety nasz trener. Ku naszemu zaskoczeniu, już od pierwszych minut potrafiliśmy prowadzić wyrównaną walkę. Tym razem bohater meczu z Wrocławiem miał przydzielone zadania typowo defensywne. W ataku graliśmy więc we czterech i robiliśmy to nader skutecznie. Do przerwy przegrywaliśmy tylko dwoma punktami. Dwie ostatnie odsłony pojedynku to już nasza dominacja. Pozwoliliśmy gospodarzom zdobyć tylko 13 punktów, sami zdobywając 31 i wygrywając ostatni mecz tego turnieju 53:38. W ostatnich minutach meczu swój dorobek punktowy powiększył Tomasz Dobek, skutecznie wykańczając akcję całego zespołu. W całym turnieju zdobył aż 32 pkt., co nie uszło uwadze zawodników, trenerów i obserwatorów boiskowych zmagań, którzy wybrali Tomasza do najlepszej piątki turnieju. Poza nim tego zaszczytu doświadczyli: Arkadiusz Garbacz - IKS GTM Konstancin, Kornacki Kamil - Mustang Konin, Bartosz Przewłocki - Górnik Toyota Wałbrzych, Filip Moćko - PACTUM Scyzory Kielc.

NVP

Najskuteczniejszym zawodnikiem zmagań został reprezentant gospodarzy - Filip Moćko (80pkt), który nieznacznie wyprzedził Arkadiusza Garbacza z naszego IKS. Popularny Aruś już zapowiedział wzmożony trening skutecznego wykonywania rzutów osobistych.

Fot: KS PACTUM Scyzory Kielce, Wojciech Makowski

Zachęcamy do udziału w zajęciach sportowych!

Sekcje sportowe IKS Konstancin

Koszykówka

wtorek godz. 19:45 - 21:30, czwartek: godz. 20:15 - 22:00. GOSiR przy ul. Stefana Żeromskiego 15, Konstancin-Jeziorna.