Zajmuję się projektowaniem i produkcją wózków inwalidzkich do aktywnej rehabilitacji

Centrum Kompleksowej Rehabilitacji

Ośrodek specjalizujący się w leczeniu schorzeń i rehabilitacji narządu ruchu

IMG 0013Pierwszy weekend maja był jednocześnie ostatnim akcentem zmagań w rozgrywkach koszykarzy na wózkach. Tak, jak rok temu, tak i teraz areną ostatecznych rozstrzygnięć były Kielce.
Do boju o najwyższe laury zameldowały się drużyny z Rzeszowa, Wrocławia, Konstancina oraz gospodarze, czyli Scyzory. Skład finałowego turnieju tylko kosmetycznie różnił się od ubiegłorocznego. Miejsce targanej problemami kadrowymi drużyny z Warszawy (walka o miejsca 5-8) zajęła reprezentacja stolicy Dolnego Śląska.

W pierwszym półfinale turnieju stanęły naprzeciwko siebie drużyny z Rzeszowa i Wrocławia. Aktualni Mistrzowie Polski nie pozostawili wrocławianom złudzeń i bez problemu (88:31) awansowali do niedzielnego finału.
Na bardziej atrakcyjną zapowiadała się druga potyczka półfinałowa w której zmierzyli się gospodarze zawodów z drużyną IKS GTM Konstancin. Drużyna gości  przyjechała do Kielc przetrzebiona kontuzjami. Trener Makowski miał do dyspozycji tylko ośmiu zawodników. Tuż przed najważniejszym turniejem sezonu na transfer z Konstancina do Kielc zdecydował się Jarosław Świeboda, czym jeszcze bardziej skomplikował i tak już nieciekawą sytuację kadrową  "Piekarzy".

IMG 0056Zawodnicy z IKS-u zdawali sobie sprawę z siły, jaką dysponują kielczanie. W poprzednim turnieju minimalnie przegrali z Rzeszowem. Do spotkania ze Scyzorami przystąpili maksymalnie skoncentrowani. Mistrz motywacji, jakim jest trener Makowski potrafił wyzwolić w zawodnikach dodatkowe pokłady energii. Jeżeli dodamy do tego dobrą, agresywną obronę a także przyzwoitą skuteczność w ataku, to otrzymamy z tego pięciopunktową przewagę, z której zawodnicy z uzdrowiska mogli się cieszyć po dwóch kwartach meczu.

Trzecia odsłona tego pojedynku, to rażąca nieskuteczność obu drużyn. Na szczęście impas wcześniej przełamali zawodnicy z Konstancina i wygrali kwartę 11:2. Udział w finale był na wyciągnięcie ręki. Zawodnikom gospodarzy nie udało się do końca meczu przezwyciężyć ciążącej na nich, jako gospodarzach presji i odwrócić losów spotkania. Ze strony Konstancina trener Makowski oddelegował na parkiet rezerwowych, którzy zagrali bardzo ambitnie pozwalając (w końcówce meczu) gospodarzom  wygrać kwartę 14:13.
Na uwagę zasługuje zbilansowanie zdobyczy punktowych gości. Aż trzech zawodników z Konstancina zakończyło mecz z dorobkiem powyżej 10.pkt. Grała drużyna!

Niedzielne przedpołudnie to rywalizacja o brązowy medal Mistrzostw Polski. Tylko po pierwszej kwarcie pachniało sensacją. Wrocław prowadził 16:12. Kolejne odsłony pojedynku to już bezapelacyjna dominacja kielczan, którzy wygrywając mecz 48:33 powetowali sobie sobotni pojedynek. To kolejny brązowy medal kieleckich Scyzorów!

IMG 0120Tegoroczny finał rozgrywek rozpoczął się jak większość pojedynków Rzeszowa z Konstancinem. Niby wszyscy w ekipie IKS-u wiedzieli o silnych stronach Mistrzów Polski, niby twierdzili, że są skoncentrowani, a już po kilku minutach gry, purpurowy ze złości trener Makowski musiał prosić o kolejną przerwę w grze. Kilkunastopunktowe prowadzenie drużyny Rzeszowa utrzymywało się przez większość część meczu. W szeregi zawodników z uzdrowiska wstąpiły znane im z przeszłości demony, które odebrały im skuteczność w ataku i rozrywały formację obronną. Wszystkie te błędy skrzętnie wykorzystywali rywale. W końcówce meczu zawodnicy z Konstancina zdobyli się na jeszcze jeden zryw. Trzy kolejne rzuty za trzy punkty, którymi kosz rzeszowian uraczył Rafał Tyburowski oraz chwila skutecznej obrony pozwoliły zniwelować stratę do trzech punktów. Szansa na wywalczenie medali z najcenniejszego kruszcu powróciła. Niestety, tak szybko, jak perspektywa złota dotarła do świadomości reprezentantów Konstancina, tak szybko postanowili ją zaprzepaścić. Kilka błędów i po raz kolejny zawodnicy z Podkarpacia mogli mówić: ,,Jesteśmy Mistrzami Polski''. W tym roku wywalczyli ten tytuł wygrywając różnicą 10.punktów (70:60). Gratulujemy!

Zawodnicy z Konstancina kolejny rok z rzędu wywalczyli srebrne medale Mistrzostw Polski, co przy problemach kadrowych, z jakimi się borykali należy uznać za spory sukces. Z drugiej jednak strony, niedosyt pozostanie. Może za rok będzie lepiej.

Rafał Tyburowski, co już staje się niemal regułą został wybrany do najlepszej piątki turnieju.

IMG 0177

Podczas podsumowania turnieju finałowego, z ligowym sędziowaniem po wieeeeelu latach postanowił  pożegnać się bardzo dobrze znany arbiter, pasjonat koszykówki, wspaniały człowiek- Jerzy Morawiec. Kiedy rozpoczynał swoją karierę sędziowską wielu z obecnie grających zawodników nie było jeszcze na świecie, a nawet ich rodzice nie wiedzieli, że się w swym życiu spotkają. Wielkie podziękowania i szacunek na zawsze Panie Jurku!! ,,Morawiec Jerzy-idol młodzieży''

Przed zawodnikami teraz zasłużony odpoczynek. Serdeczne podziękowania dla sponsorów i kibiców drużyny z Konstancina. Bez Was tego medalu by nie było!!

IMG 0170

IMG 0171

Aktor tekstu: Karol Staręga
Zdjęcia: Krzysztof Jagiełło

Zachęcamy do udziału w zajęciach sportowych!

Sekcje sportowe IKS Konstancin:

Koszykówka: wtorek, czwartek: godz. 19:00 - 21:00. GOSiR przy ul. Stefana Żeromskiego 15, Konstancin-Jeziorna.
Pływanie: basen w CKR, ul. Gąsiorowskiego 12/14, Konstancin-Jeziorna.